Elektrikářem roku se stal Antonín Kubík. Ocenil ho i Siemens, klíčový partner
včera Komerční sdělení
17 snímků
„Byl jsem si jistý, že jsem úkoly splnil správně, ale vítězství jsem nečekal,“ přiznal Kubík. Musel přitom zvládnout dvě praktické úlohy. Ve slaboproudé části oživit čítač impulsů se dvěma sedmisegmentovými displeji. V silnoproudé zapojit reverzaci chodu elektromotoru, tedy systém umožňující měnit směr otáčení motoru. „Nejtěžší bylo správně pochopit zadání a nakreslit schéma zapojení,“ vysvětlil.
Za prvenství byl odměněný prémií 5 tisíc korun od trutnovského Siemensu. Ředitel známé elektrotechnické firmy Lukáš Adamec mu navíc vysekl parádní pochvalu. „Požádal jsem ho, aby mi ukázal, jak systém funguje. Okamžitě a ochotně vše zapojil a předvedl. Zareagoval rychle a profesionálně. Myslím, že se v praxi neztratí,“ uznal.
Ocenění byli i další ‑ druhý Radek Biberle (3 tisíce) a třetí Roman Resler (2 tisíce). Celkem se do soutěže zapojilo 38 budoucích elektrikářů. Porota hodnotila rychlost, funkčnost, bezpečnost i estetickou úroveň provedeného zapojení.

„Pro žáky byla soutěž ukázkou, jak můžou vypadat jejich závěrečné zkoušky. Na splnění úkolů měli dva dny, někteří to ale zvládli v kratším čase,“ uvedl Arnošt Jäger, zástupce ředitele školy pro odborný výcvik.
Soutěžilo se na odloučeném pracovišti průmyslovky v Mladých Bukách. Na vybavení se významně podílí trutnovský Siemens. Přispěl už dary za miliony korun. Věnoval škole mimo jiné průmyslové minipočítače pro automatizaci, odborně označované jako PLC, s příslušenstvím a softwarem, na kterých se žáci učí programovat výrobní a jiné linky. K tomu i desítky jistících prvků domovních rozvodů a dalších komponentů, vše za více než 1,2 miliony korun. „Díky tomu může skupina deseti žáků pracovat na jednom zadání se stejnými prvky,“ ocenil ředitel školy Vladislav Sauer.
Díky této podpoře pracují studenti s technikou, která se běžně využívá v moderním průmyslu. „Žáci se dostanou do kontaktu s moderními výrobními technologiemi, učí se na nových špičkových produktech v oblasti průmyslové automatizace a zároveň se s nimi pak setkají v praxi, když nastoupí do firmy,“ zdůraznil ředitel Lukáš Adamec.
Spolupráce Siemensu s průmyslovkou je ale rozsáhlejší. „Naši žáci chodí do firmy na odborný výcvik, letní brigády a exkurze, maturitní ročníky tam mají souvislou praxi,“ zopakoval ředitel školy Vladislav Sauer.
Siemens vyrábí v Trutnově elektromechanické spínací a signalizační prvky, elektronické spínací přístroje a relé a osazuje plošné spoje pro spínací, komunikační a signalizační přístroje a relé. Zaměstnává více než osm set lidí.
Průmyslová škola se zhruba šesti sty žáky se zaměřuje na studijní a učební obory v oblasti elektrotechniky, strojírenství, automatizace a informačních a komunikačních technologií.
Partnerství obou subjektů začalo v roce 1993, bezprostředně poté, co Siemens přišel do Trutnova. S průmyslovkou se mimo jiné zúčastňují sledované každoroční výstavy středních škol a zaměstnavatelů. Za dlouholetou spolupráci získali ocenění Krajské hospodářské komory a Královéhradeckého kraje v projektu Škola firmě, firma škole.