Ze Studniční hory v Krkonoších se uvolnila lavina
16. února 2024

Příčinou byly nezvykle vysoké teploty, které na horách panují, a předcházející dešťové srážky, uvedli dnes na meteorologové. Podle dobrovolného člena Horské služby Krkonoše Valeriana Spusty, který vede evidenci krkonošských lavin, jde v této zimní sezoně v Krkonoších o první takzvanou základovou lavinu, kdy se uvolní celá vrstva sněhu až na podloží.
„Odhadem je délka laviny 380 až 400 metrů, šířka v místě odtrhu může být do 20 metrů. Sleduji to na fotografiích, na místo jsem se ještě nedostal, v nejbližších dnech tak učiním. Zatím jde o velmi předběžné informace o této lavině," řekl Spusta.
V současné zimní sezoně podle něj spadly větší laviny v Krkonoších koncem prosince a na začátku ledna v několika nejaktivnějších lavinových lokalitách, když platil třetí stupeň lavinového nebezpečí. Například v oblasti Kotle u Špindlerova Mlýna o Vánocích sjelo zhruba šest lavin. Šlo o laviny z mokrého sněhu, nikomu se nic nestalo, všechny se podle horské služby uvolnily samovolně. Lavinovou událost horská služba v současné zimní sezoně neměla.
V Krkonoších platí první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 130 až 150 centimetrů sněhu.
„Teploty se na hřebenech pohybují nad nulou. Sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a pády převějí. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém terénu," uvedl ráno na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a přístupové cesty.
ČTK
Foto: www.chmi.cz