Pátek

15. května 2026

Nyní

12ºC

Zítra

13ºC

Svátek má

Žofie

Z muzejních sbírek: Portrét děvčátka od Johanna Friedricha Stonnera

24. března 2026

Johann Friedrich Stonner byl vynikající výtvarník německé národnosti, který se narodil v roce 1906 a jeho rodným krajem bylo Broumovsko.

Po studiích na odborné škole v Jablonci nad Nisou a Akademii výtvarných umění v Praze působil jako volný umělec v Praze a v Broumově. Roku 1937 se stal učitelem výtvarné výchovy na benediktinském gymnáziu v Broumově, posléze přesídlil jako středoškolský učitel do Trutnova. Po druhé světové válce žil a tvořil v Německu, kde zemřel roku 1975.

Ve sbírce trutnovského muzea se nachází několik výtvarných prací tohoto malíře a grafika. Portrét děvčátka (na snímku) je olejomalbou provedenou na překližce o rozměrech 47 × 63 cm a datovanou rokem 1944. Pochází tedy z krátkého období Stonnerovy trutnovské životní etapy.

Vlastimil Málek, Muzeum Podkrkonoší
redakce@trutnovinky.cz