Středa

3. prosince 2025

Nyní

2ºC

Zítra

5ºC

Svátek má

Svatoslav

Voda v Trutnově zdraží o sedm procent, domácnost za rok připlatí 830 korun

včera

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od 1. ledna 2026 vodné a stočné v průměru o sedm procent na 129,11 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu za den zaplatí příští rok tříčlenná rodina na Trutnovsku za vodu zhruba 12 700 korun, tedy asi o 830 korun více než letos. Vyplývá to z cen, které v pondělí vodárny zveřejnily.

Důvodem zdražení jsou podle vodáren především rostoucí provozní náklady a nutné investice do modernizace a údržby vodohospodářské infrastruktury. „Zvýšení cen elektrické energie, plynu a materiálu se přímo odráží v konečné ceně pro spotřebitele,“ uvedla společnost. Významné investice společnost také udělala do technologií pro vyhledávání a lokalizaci poruch a havárií.

Společnost v regionu zásobuje vodou přes 35 000 lidí, zaměstnává 85 lidí. Tržby vodárny loni zvýšily o šest procent na 215 milionů korun a vykázaly čistý zisk 4,04 milionu korun. Na investice a opravy vodárny loni daly 122 milionů korun po předloňských 87 milionech korun. Hlavní výdaje směřovaly do staveb kanalizací.

Města a obce vlastní kolem 90 procent akcií vodáren. Majoritním akcionářem je město Trutnov, následují Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Z vodáren v okresních městech Královéhradeckého kraje zatím oznámily ceny vodárny v Hradci Králové a v Rychnově nad Kněžnou. Cena v Hradci Králové a v obcích a městech na Hradecku vzroste od 1. ledna o 3,5 procenta na 157,27 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Městská společnost Vodovody a kanalizace Rychnov nad Kněžnou (VAK) od ledna vodné a stočné nezdraží a nechá letošní cenu 91,02 koruny za metr krychlový.

ČTK
Foto: Michal Kriegler