V zoo se narodilo 187. mládě ohrožené žirafy Rothschildovy
27. srpna 2025
V úterý také Dvora Králové dorazily dvě samice žirafy Rothschildovy ze zoo v Liberci, a to kvůli chystané rekonstrukci tamního pavilonu žiraf. Starší z libereckých žiraf, jedenáctiletá Obioma, je ve vyšším stupni březosti. Stádo dvorských žiraf by se tak mělo v brzké době opět rozrůst.
U mláděte narozeného v pondělí preventivní prohlídka potvrdila, že jde o silného a zdravého samce. „Matka se o potomka stará v zázemí. Jde o třetí mládě této samice, která se narodila ve Dvoře Králové v roce 2013,“ uvedl zoolog Luděk Čulík.
Žirafa Obioma se do Dvora Králové vrátila zhruba po dvou letech. V Liberci po úhynu chovné samice zůstali v roce 2023 dospělý samec a dorůstající mládě. „Obioma měla tehdy dělat společnost mláděti i dospělému samci a také s ním s ohledem na genetickou kompatibilitu a výhodnost jejich případného spojení zabřeznout. To se podařilo,“ sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný. Do Dvora v úterý přijelo i tehdejší mládě, dnes tříletá samice.
Základ chovu žiraf ve Dvoře Králové daly výpravy někdejšího ředitele zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes 100 žiraf a víc než 2000 dalších zvířat. Krev dvorských chovů tvoří základ chovných skupin v mnoha zoo po celém světě a znamená pojistku pro jejich zachování i v případě, že by v přírodě vyhynuly.
Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 000 žiraf, v roce 2015 to bylo zhruba 95 000 kusů. Za poklesem jejich populace stojí přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. Pro rychlé mizení žiraf se vžilo označení tiché vymírání.
Žirafa Rothschildova, označovaná i jako núbijská, je jedním z poddruhů žirafy severní, která je ze čtyř druhů žiraf nejohroženější. Odhadem v Ugandě a Keni žije jen několik tisíc jedinců.
ČTK
Foto: Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové