Pátek

25. dubna 2025

Nyní

10ºC

Zítra

11.7ºC

Svátek má

Marek

Trutnov – moje město: Text ne, fotky ne. Nejlepší projekty vznikly jako video

12. června 2024

Trutnovinky letošní rok slaví osmnáct let své existence. Pro čtenáře jsme si připravili každý měsíc velkou soutěž. Ale jedna soutěž trvala déle (tři měsíce) a byla speciální tím, že jsme v ní dali prostor žákům a studentům trutnovských základních a středních škol, kteří měli nastínit, jak vnímají život v Trutnově.

Koncem ledna byly poprvé osloveny základní školy i střední školy, aby se ti, kteří tam studují, formou esejů, fotografických seriálů či krátkých videí podělili o to, jak vidí město, v němž žijí nebo se v něm třeba narodili. Vítězové jednotlivých kategorií byli oceněni herními konzolemi PlayStation 5. „Začali jsme komunikovat se všemi školami v Trutnově a musím říci, že každá k tomuto projektu přistoupila jinak. Některé opravdu vzorně. Od ledna jsme k soutěži také začali vydávat související články, vytvořili videoreportáž a čekali jsme na příspěvky,“ řekl vydavatel Trutnovinek Miloslav Bartoň.

Potom už na adresu tohoto média začaly přicházet jednotlivé materiály ze všech tří kategorií. Největší nápor e-mailová schránka zaznamenala v posledním dubnovém týdnu, kdy se blížil konec termínu. V květnu se pak sešla porota ve složení Miloslav Bartoň, vydavatel Trutnovinek, šéfredaktor Michal Bogáň, redaktor Hynek Šnajdar a šéf obchodního oddělení Rudolf Korbelář. Dále starosta Trutnova Michal Rosa, ředitel Uffa Libor Kasík, ředitel společnosti MZ Liberec Marek Matěják, ředitelka Mateřské školy Trutnov Vladimíra Priputenová a ředitel EPO1 Jan Kunze, kteří příspěvky hodnotili více než dvě hodiny. A nebyl to rozhodně jednoduchý úkol.

Partneři soutěže

V kategorii Esej se nakonec porota shodla na tom, že ze všech prací se vymykala ta, kterou napsala Kristýna Marta Dragounová, studentka druhého ročníku SŠ hotelnictví, řemesel a gastronomie. Autorka, jež svůj esej nazvala Trutnovský drak, ho pojala velmi originálně. Zároveň do něj zařadila městskou ikonu, kterou drak nepochybně je. Stěžejní bylo, že vycházela ze svého vlastního snu, kdy draka před rozvášněným davem, který ho chtěl zabít, vysvobodila z klece. Esej s krátkou nepopisnou pointou porotu velmi zaujal. „Oceňuji invenci autorky, která svým esejem přesahovala všechny ostatní příspěvky,“ poznamenal během debaty například porotce Jan Kunze. Kromě vítězné práce se porotcům ještě velmi líbila esej Moje město aneb Trutnovský uličník Nikoly Soukupové a Nely Vladykové, žákyň 8. třídy ZŠ Mládežnická, v němž obě dívky na základě získaných informací mapovaly trutnovské ulice.

Vítězem kategorie Fotografický seriál se jednoznačně stal fotografický Filip Křemenský, žák 7. třídy ZŠ Komenského, jenž vytvořil koláž, do níž neprvoplánově umístil detaily, kolem nichž sice chodíme, ale často přehlížíme. „Filipova fotografická koláž byla opravdu jiná než ostatní, nápaditá, originální a nebojím se říct, že i nejkreativnější,“ potvrdil šéfredaktor Michal Bogáň. Většina fotografujících se týká na známá místa včetně výrazných dominant města. Po pečlivém výběru snímků strůjce projektu Miloslav Bartoň ocenil snahu v jednotlivých fotografiích najít to dobré, které tam bylo zachyceno. „Autoři měli volnou ruku, nechali jsme to na nich a čekali na nějaké překvapení,“ uvedl.

Patrně největší pozornost vzbudila kategorii Video, která se vyznačovala velkou kvalitou. Vítězem se stala Ema Šímová, žákyně 7. třídy ZŠ Komenského. Její video svým emočním přesahem a zpracováním vzbudilo mezi porotci velkou pozornost, bylo skvěle namluvené, jednotlivé záběry dobře seřazené za sebou a byl v něm patrný velký vztah autorky k přírodě a k Trutnovu jako městu. „Myslím, že toto video, které bylo velmi citlivě vytvořené, by mohlo motivovat i další žáky a studenty,“ sdělila porotkyně Vladimíra Priputenová. Rozhodování o vítězích této kategorie bylo těžké, protože i některé další příspěvky měly vysokou úroveň.

Například video Matěje Rychetského, rovněž žáka 7. třídy ZŠ Komenského, bylo velice vtipné a celou dobu se všichni, co ho sledovali, dobře bavili. „Zajímavé a za mě nejchytřejší video bylo od Ondřeje Novotného ze stejné třídy i školy, které podle mých nápadů a rozmanitých témat vyznělo reportážně. Všechna videa, která jsme ale měli možnost vidět, jsou hezká a cítím z nich duši,“ poznamenal Miloslav Bartoň s tím, že se na místě dohodl s dalším porotcem Markem Matějákem, ředitelem společnosti MZ Liberec, že ​​právě práce Matěje Rychetského a Ondřeje Novotného ocení pětitisícovými poukazy do obchodu s počítači a elektronikou BScom a Alza. Podle Jana Kunzeho by se navíc videa dala využít k marketingu města Trutnova.

Po důkladném prozkoumání příspěvků ve všech třech kategoriích se porotci shodli na jednom zásadním postřehu, kterým byly vyjadřovací preference žáků a studentů trutnovských škol, což výrazně shrnul starosta města Michal Rosa: „Když srovnáme jejich videa, fotografie a eseje, je zřejmé, co je dnes pro mládež hlavní komunikační nástroj. Text už to určitě není, fotka zřejmě také není, ale je to zcela jistě video.“

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová

Mohlo by vás také zajímat