Čtvrtek

4. prosince 2025

Nyní

5ºC

Zítra

7ºC

Svátek má

Barbora

Supernal, výstava malířky Sypěnové a sochaře Moješčíka diváky pohltí

25. března 2025 Autor: Miloš Šálek

Supernal, výstava malířky Sypěnové a sochaře Moješčíka diváky pohltí 42 snímků
Výrazné mraky na obrazech doprovázejí nebo se na ně v různých, téměř meditativních polohách, koukají obnažené sochy - bytosti. Přírodní zákony visí ve vzduchu a panuje mezi nimi neuvěřitelně souznějící dialog. To je aktuální výstava s názvem Supernal v Galerii Uffo v Trutnově, jejímiž autory jsou malířka Anna Němec Sypěnová a sochař David Mojda Moješčík.

Velmi sugestivní expozice, která diváka neustále nutí se vracet, zkoumat polohy postav či přibližovat se očima k obrazům a s nimi poté splývat, je silným zážitkem. I když se zdá, že jsou tato díla v protikladu, postupně se sbližují a vytvářejí supernal, tedy jakousi nadpozemskost, což násobí účinek na toho, kdo galerií prochází. „Obrazy mraků Sypěnové nejsou jen pohledem na proměnlivost oblohy plnou oblaků a mraků, ale spíše vizuální meteforou neustálého pohybu, nestálosti i duchovního přesahu a je zároveň prostředím pro Moješčíkovy sochy,“ řekl kurátor výstavy Jan Kunze.

Sochy Moješčíka stojí ukotveny pevně v galerijním prostoru. „Jsou tělesné, ale jejich dynamika často směřuje vzhůru prostřednictvím gest prohnutím těl či vyjádřením napětí. I když jsou fyzicky hmatatelné, připomínají pohyb, touhu překonat gravitaci a odpoutat se od země,“ uvedl kurátor. Jak poznamenala malířka Sypěnová, Galerie Uffo je výjimečná tím, že je v ní velkorysá plocha čtyřiceti metrů čtverečních bílé plochy. David Moješčík mě proto oslovil, že by se mu moje malby mraků hodily do pozadí jeho soch,“ prozradila malířka, pro níž oblaka symbolizují vlastní mysl, kde se tvoří a zase zanikají věci.

I sochař Moješčík ocenil galerijní prostor, kde uvnitř s jednotlivýmí díly krásně pracuje slunce. „Mě jako autora velmi zajímá interakce věcí. Je to veřejný prostor kudy procházejí diváci, s nímž moje sochy v podobě člověka fungují a korespondují,” sdělil při vernisáži sochař. Výstava Supernal, která zve návštěvníky k meditaci nad vztahem mezi tělem a duchem, v Galerii Uffo potrvá do 17. dubna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek