Otevřeno! Je tady pro vás centrum Zdravý pohyb Trutnov
8. srpna 2024
Peti, jak ses dostala ke zdravotnímu cvičení?
Klasicky kvůli vlastním potížím. Od mládí mě často bolela záda a moje tělo se mi vůbec nelíbilo. Od krku dolů jsem se sebou nekamarádila. Měla jsem velké břicho v oblasti pod pupíkem, za krkem tzv. vdovský hrb. Takže jsem s tím samozřejmě bojovala, jak jsem jen mohla. Od tvrdých diet přes prášky na hubnutí až po všemožné typy cvičení – fitko, jóga, pilates. Opravdu jsem dřela. Ale čím víc jsem se hýbala, tím hůř mi bylo. Pořád mě něco bolelo. Chodila jsem několik let na lekce se seniorkami a byla mezi nimi suverénně nejhorší. To všechno pro mě bylo opravdu demotivující. Potom jsem se ale díky své sestře dozvěděla o IQ pohyb akademii a nastal pro mě obrovský zlom.
Co dělali v IQ pohybu jinak?
Díky preciznímu slovnímu navedení jsem přesně chápala, co mám dělat, takže mi cvičení najednou šlo a začalo mě tím pádem i ohromně bavit. Konečně ke mně někdo na lekci přišel a do pozice mě jemným dotykem správně nastavil. Byla jsem jako v Jiříkově vidění.
A ty to tak na lekcích děláš teď taky?
Ano, tohle jsou věci, na kterých si hodně zakládám. Aby klient netápal, věděl, co dělat, ale hlavně JAK a PROČ. Díky pravidelnému vzdělávání a prohlubování svých znalostí už chápu lidské tělo v takových souvislostech, že dokážu klienty navést do cviku způsobem, který jde ruku v ruce s jejich individuálními potřebami.
Pro koho jsou tedy tvoje lekce vhodné?
Rozhodně pro lidi každého věku. Také pro všechny od aktivních sportovců až po křehké maminky po porodu. Obzvláště vhodné je moje cvičení pro lidi se sedavým či pohybově jednotvárným zaměstnáním. Až ke mně přijdete cvičit, počítejte s tím, že budeme nejprve pracovat hodně vleže na zemi. Naučíme se správně dýchat, vnímat svoje tělo a uvolňovat to, co je stažené. Také posílíme svoje hluboké svaly. Postupně budeme zvyšovat náročnost a tělo progresivně zatěžovat.
Mají tvoje lekce nějaký přesah?
Jednou z výhod je například to, že často vycházím ze základních pohybových vzorů, jako je například chůze, běh, stoj, sed. Tedy z každodenních běžných pozic. A když se na lekci podesáté nastavíte do správného stoje, možná si najednou všimnete, že ve frontě na oběd stojíte vzpřímeně, s aktivními chodidly a břichem, bradou na správném místě a spontánně se vytahujete proti gravitaci. Že vaše tělo netrénuje ani zdaleka jenom na lekcích. A zdravý pohyb jako automatická součást každodenního života je podle mě naprosto k nezaplacení.
Co je podle tebe teď takovým velkým trendem ve cvičení? O čem se hodně mluví?
Rozšířeným tématem dnešní doby je podle mě pánevní dno. Dochází za mnou opravdu velké množství klientek, které se rozhodly začít cvičit kvůli problémům spojeným právě s ním. Ať už se jedná o stresovou inkontinenci, bolesti v této oblasti apod. Problémem je ale to, že internet na tebe v souvislosti s pánevním dnem vychrlí tunu cvičení k jeho posílení. Kegelovy cviky, vtahování špagetek apod. Já osobně se setkávám s tím, že lidé mají pánevní dno spíše nedostatečně pružné a někdy i přetížené. Proto na lekcích pracujeme velice jemně na jeho uvolňování a na jeho aktivaci tak, aby vše fungovalo v souhře. Ale i tady je potřeba pracovat s celým tělem. Nelze se zaměřit pouze na pánevní dno a vynechat zbytek, například hrudník a bránici, protože vše souvisí se vším a celé naše tělo je propojené. Proto já začínám ladit pánevní dno nejprve pomocí dechu. Ale i to je činnost. Nemůžeme si myslet, že si domů koupíme nějakou pasivní pomůcku a bude po problému. Já bych opravdu všem přála, aby to bylo takto jednoduché. Ale bohužel, jako ve spoustě dalších odvětví, ani tady neexistují žádná zázračná řešení či zkratky. Bez našeho aktivního přičinění se to zkrátka neobejde.
Jsou ještě nějaká pravidla, kterými se při pohybu řídíš? Třeba i mimo tělocvičnu?
Taková moje oblíbená poučka je ta, že v ideálním vesmíru, ať už se učíme jakýkoliv nový pohyb či sport, bychom se ho nejprve měli naučit dělat dobře a až potom ho začít dělat ve velké míře a rychle. V dnešní době je bohužel často zvykem, že lidé, kteří se učí například běhat, se snaží rovnou trhat rychlostní rekordy. Později, když se naučí běhat rychle, se zaměří na to, aby toho uběhli co nejvíc. A až potom, co je začne třeba něco bolet, se začnou teprve zajímat o to, jestli ten pohyb vůbec dělají šetrně a správně. Proto se to já snažím dělat na lekcích právě tím prvním způsobem. Na lekcích cvičíme pomalu, precizně a kontrolovaně.
Tak jsme si udělali obrázek o tom, jak bude vypadat cvičení s tebou. Jaké ale bude samotné místo, na kterém povedeš své lekce? Na co se můžeme těšit?
Centrum Zdravý pohyb Trutnov bude krásným světlým prostorem plným oken a zrcadel. Jeho součástí bude šatna pro klientky, ve které bych chtěla, aby si připadaly spíš jako v útulném obýváčku s křesílky a kávovarem. No a velkou výhodou vlastních prostor bude jednoznačně spousta místa na cvičební pomůcky, jako jsou pěnové válce, různé míče a ježky, které budeme na lekcích hojně využívat.
Peti, tohle všechno zní naprosto famózně, takže já se běžím rovnou teď zapsat na jednu z tvých otevřených lekcí. A tobě přeju, ať se ti daří jak v novém studiu, tak mimo něj a ať tě pořád provází takový elán a nadšení ze zdravého pohybu, kterým evidentně tolik žiješ.
Roty Nazdar 500, Trutnov
www.zdravypohybtrutnov.cz
FB Zdravý pohyb Trutnov
IG zdravy_pohyb_trutnov