Kuks nabízí výstavu Zrcadlo světa Hieronyma Bosche
20. července 2024
Díla tohoto nepřehlédnutelného a výrazného umělce 15. a 16. století, který tvořil v raných nizozemských renesanci, lze spatřit v předních světových galeriích, například pařížském Louvru či madridském Pradu, a nyní unikátně také v Galerii Tělocvična na Kuksu, kde jsou až do srpna k vidění stěžejní díla tohoto autora na výstavě nazvané Zrcadlo světa. Kvalitní fotoreprodukce umožní návštěvníkovi zadívat se na celky i detaily z Boschových roztodivných obrazů.
„Byl Bosch kacíř, nebo věrný katolík, moralista, nebo prostopášník? Holdoval alchymii, nebo ilustroval přísloví? Kdo byl Hieronymus Bosch a co nám dodnes jeho obrazy sdělují? Na podobné otázky nalézt odpovědi informace na poutavě zpracovaných panelech,“ zvou do prostoru galerie, která je otevřena vždy o víkendech av ostatních dnech dohod, organizátoři výstavy. Kromě toho dobu Hieronyma Bosche přibližuje filmovou sekvenci podkreslená hudbou. Atmosféru dotváří velkoplošná projekce detailů z jeho obrazů.
A co o díle Hieronyma Bosche, tohoto fascinujícího malíře, napsal v roce 1605 španělský knihovník a mnich Jose de Sigüenza? „Rozdíl mezi dílem Bosche a ostatních malířů spočívá v tom, že zatímco ostatní se snaží malovat člověka tak, jak se jeví zvenčí, on jediný má odvahu namalovat takového takového díla, jaký je.“ Umělec, mimo nějž bylo napsáno velké množství knih, studií a článků, vlastním jménem Jeroným van Aken, byl současník renesančních géniů Leonarda, Rafaela, Botticelliho a Dürera.
Zářivě barevný obsah jeho obrazů životního prostředí prozrazuje čerstvý vítr nového postoje inspirovaného myšlenkami a díly velikánů antiky. Bosch byl duchem renesanční umělec. Jeho výstava na Kuksu, která přes léto zcela jistě přiláká velké množství návštěvníků, vznikla díky Nadaci Hieronymus, kterou společně s kolegy na podzim roku 1993 v Náchodě založil architekt Aleš Krtička.
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Galerie Tělocvična