Jubilejní sezona Kary. Nové hráčky, trenér, vyšší rozpočet i větší ambice
26. září 2024
0 snímků
„Těšíme se na jubilejní třicátou sezonu Trutnova v nejvyšší soutěži. Pečlivě jsme se na ni připravovali a chceme, abychom v ní co nejlépe obstáli a potěšili naše fanoušky a partnery. Věříme, že jich v Trutnově bude opět chodit hodně, jak je dobrým zvykem, a vytvoří výbornou diváckou kulisu,“ uvedl předseda trutnovského basketbalového klubu Vladimír Smilnický.
V minulé sezoně 8. místo, před tím dvakrát 9. místo. Letos má trutnovský tým úplně jiné cíle. „Chceme překvapit a nejen postoupit do play-off, ale ve čtvrtfinále mít šanci třeba i postoupit dál, nebo alespoň hrát ve vyřazovacích bojích důstojnou roli. To znamená zkusit být po dlouhodobé části do šestého místa. Je to cíl ambiciózní, znamená to dostat pod sebe v tabulce minimálně dva týmy hrající evropský pohár,“ konkretizoval trutnovské cíle klubový manažer Petr Kapitulčin, jenž věří, že i přes velkou kvalitu ligy může Kara kohokoliv od třetího místa níže nejen potrápit, ale třeba i porazit.
V trutnovském týmu došlo během léta doslova k zemětřesení. Řadu odchodů vyvážil příchod sedmi nových hráček. Je proto logické, že chvíli potrvá, než se nově složené družstvo sehraje. „Můžu vyjádřit spokojenost s týmem, který jsme poskládali. Věřím, že využijeme potenciál, který tento talentovaný kolektiv určitě má,“ řekl nový kouč Trutnova Ján Hricko.
Slovenský trenér působil poslední čtyři sezony ve Skandinávii. Čtyři roky byl koučem švédského ženského celku IK EOS Lund a stal se hlavním trenérem dánské reprezentace dívek U18. V uplynulé sezoně byl v dánské lize asistentem u mužského týmu Svendborg Rabbits, se kterým se dostal do semifinále.
Trutnov v létě opustily Michaela Gaislerová (Imortal Basket Club - Portugalsko), Veronika Borsová (Baloncesto Femenino León - Španělsko), Tereza Králová (Sokol Hradec Králové), Karina Konstantinova (Keltern - Německo), Eliška Linhartová a Dominika Rusiňáková. Z cizinek se podařilo Trutnovu udržet opory minulé sezony Saru Rokkanen a Devon Brookshire.
Novými posilami jsou americká rozehrávačka vietnamského původu Kayleigh Truong (Gonzaga University - USA), zkušená švédská pivotka Amanda Kantzy (Södertälje), bulharská rozehrávačka Deana Stoyanovska (Beroe Stara Zagora), Američanka Bre Gunnels na pozici vyššího křídla (Soleuvre - Lucembursko) a trojice mladých českých hráček Natálie Vlčková (Sokol Hradec Králové), Anna Jedličková (SK UP Olomouc), Barbora Soukupová (BA Sparta).
Z českých hráček tak zůstaly v kádru jen Finková, která kvůli těžkému zranění nebude na začátek sezony k dispozici, Plašilová a Strýčková. „Samozřejmě jsme jednali s několika zkušenými českými hráčkami, ale těch bylo letos na trhu relativně málo a vybraly si většinou možnost hrát v týmu, který startuje v evropském poháru nebo je blíže jejich bydlišti. Tým tak doplnily mladé talentované hráčky Vlčková, Soukupová a Jedličková, které mají zkušenosti z mládežnických reprezentací a zároveň předpoklady, aby se v české nejvyšší soutěži prosadily. Po dlouhé době půjde o české hráčky, které jsme si sami nevychovali v mládeži. A k tomu jsme tým doplnili o cizinky,“ popsal situaci Petr Kapitulčin.
Znamená to, že KARA bude mít v týmu šest cizinek. „Rádi bychom měli více Češek jako jádro týmu, ale sedm týmů hraje evropské poháry a ty jsou zatím pro Češky atraktivnější. A to nejen evropskou soutěží, ale také předchozími výsledky či studijními možnostmi a polohou města. Abychom udrželi alespoň nějakou kostru týmu, tak jsme intenzivně jednali s loňskými oporami Devon Brookshire a Sarou Rokkanen a jsem rád, že obě budou v našem týmu pokračovat i v nové sezoně,“ vysvětlil Petr Kapitulčin.
Třímilionová dotace trutnovské radniceTrutnovští zastupitelé na pondělním zasedání schválili podporu pro ligový tým basketbalistek Kary Trutnov ve výši 3 milionů korun Částka je o jeden milion korun vyšší než v předchozích letech. „Vážíme si přízně fanoušků i sponzorů a současně chápeme i to, že tato přízeň je podmíněna výsledky. Dosáhnout výsledků bez stabilního týmu je prakticky nemožné a stabilitu v tomto případě kromě vedení zajišťují především finance. Proto se zastupitelstvo rozhodlo navýšit dotaci na právě začínající sezónu na tři miliony Kč,“ vysvětlil starosta Trutnova Michal Rosa. „Basket je v Trutnově fenomén. A prvoligový ženský celek obzvlášť, vždyť nejvyšší soutěž se zde hraje nepřetržitě od roku 1995 a má obrovskou podporu fanoušků. Takovou atmosféru, jakou dokážou vytvořit trutnovští fans, hned tak nenajdete. Neméně důležitá je práce s mládeží, která je v klubu na vysoké úrovni. A právě ligový tým je pro mladé hráčky vzorem a motivací. Našemu městu dělá basket výbornou propagaci, nejvyšší soutěž je sledovaná v celostátních médiích,“ doplnil místostarosta Tomáš Hendrych. Celkový rozpočet basketbalového A týmu žen Trutnova je pro letošní sezonu 6,4 miliony Kč. Více než polovinu dokázal klub získat od soukromých subjektů, z nichž hlavními partnery je trutnovská společnost KARA Trutnov a Vitesco Technologies Czech Republic, a z Královéhradeckého kraje. Zbytek nákladů pokrývá právě dotace od města. „Fakt, že se týmu podařilo získat převážnou část peněz od soukromých subjektů včetně dotace z Královéhradeckého kraje, je pro nás jasný signál, že basket tu má pevnou pozici a podporu. Chceme, aby hráčky mohly hrát na vysoké úrovni, proto je na místě i podpora ze strany města,“ uvedl Michal Rosa. |
Kara bude vidět také na televizních obrazovkách. Přímé přenosy z Chance ŽBL bude vysílat Nova Sport 1, vždy v neděli v 10:30. Trutnov bude v televizi hned ve 3. kole v neděli 13. října v domácím utkání s DSK Basketball Brandýs a minimálně v dalších dvou utkáních.
Rozšíření spolupráce s televizí Nova a jejími kanály Nova Sport a Voyo, které začalo v uplynulé sezoně, znamená rekordní počet přenosů z Chance ŽBL, konkrétně 33 v rámci celé sezony, což je třetí nejvyšší číslo ze všech sportovních lig.
„Rozšíření mediálního pokrytí ligy je jedním z největších milníků, kterých se nám podařilo dosáhnout. Naše soutěž se od nové sezony stává nejvysílanější ženskou soutěží v Česku a třetí nejvysílanější ligou celkově, hned po fotbalu a hokeji. Zvýšení pokrytí přináší nejen viditelnost ženského basketbalu, ale také uznání a podporu pro všechny naše hráčky,“ řekl k výrazně navýšenému počtu přenosů předseda Chance ŽBL Jakub Večerka.
Chance ŽBL bude mít stejně jako v předchozích sezonách deset účastníků. Klub BLK Slavia Praha sice nepodal přihlášku do ligy, jeho místo zaujal tým mladých basketbalových nadějí LOH 2028 Chomutov. Severočešky tak mají v nejvyšší soutěži dvě družstva.Systém soutěže se nemění, po 18 kolech základní části bude následovat nadstavba ve skupinách A1 (1. - 5. družstvo) a A2 (6. - 10. družstvo), v nichž sehraje každý tým čtyři zápasy. Do play-off postoupí nejlepších osm družstev.
(bog, tz-bk, mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš