Dvanáctiletý klavírní talent Pavel Pejchal koncertoval ve Vídni
17. října 2021
4 snímkůVe čtvrtek 23. září se konal koncert vítězů této soutěže ve vídeňské slavnostní síni v Amtshaus-Hietzing. Tato budova se nachází nedaleko proslulého Schönbrunnu. Na koncertě byl Pavel jediným českým interpretem a v jeho podání si mohli posluchači vyslechnout skladby od Ludwiga van Beethovena a Edvarda Griega. Jeho výkon, stejně jako všech ostatních účastníků, potvrdil získané ocenění ve výše zmíněné klavírní soutěži.
Kromě samotného koncertu Pavel navštívil během svého pobytu i několik vídeňských piano salonů. Mezi nejvýznamnější patří především Steinway & Sons a Bösendorfer. Na koncertní klavíry těchto značek si Pavel také zahrál a získal tím cenné zkušenosti při hře na nástroje předních světových značek. Nechyběla ani prohlídka historického centra Vídně včetně její největší dominanty, dómu sv. Štěpána.
Výčet aktivit a úspěchů tím nekončí. Na začátku podzimu se Pavel zúčastnil další klavírní soutěže – 3. ročníku International Chopin Piano Competition in Vienna, konané online formou. V této soutěži získal opět 1. cenu, dále cenu za mimořádný hudební talent a další pozvání na koncert vítězů do rakouské metropole.
Tyto neocenitelné zkušenosti se mohly uskutečnit díky podpoře vedení i pedagogů ZUŠ Trutnov, rodinného zázemí i jeho podporovatelů. Nezbývá než Pavlovi popřát další úspěšný rozvoj a hlavně krásné chvíle strávené s hudbou.
Vít Havlíček
redakce@trutnovinky.cz
Foto, video: archiv ZUŠ Trutnov