Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Komunální volby skončily. Ve volebních místnostech se sčítají hlasy

24. 9. 2022

page.Name
Hlasovací místnosti jsou zavřené, ve 14 hodin skončily komunální volby. Nyní probíhá sčítání hlasů. Kam bude Trutnov směřovat a kdo ho povede v dalších čtyřech letech bude podle předběžných odhadů známé až v podvečerních hodinách.

Volební účast během prvního dne byla podle zpráv z volebních místností v Trutnově spíš podprůměrná. Pro srovnání, nejvyšší byla v roce 1990. Tehdy přišlo k urnám rekordních 68,89% voličů. Naopak nejslabší byla v roce 2002, kdy dorazilo hlasovat pouhých 36,22% voličů.

O přízeň voličů se v našem městě ucházelo 12 politických stran, hnutí a sdružení. Pro srovnání, v roce 2018 kandidovalo jedenáct a v roce 2014 devět politických subjektů. V právě končícím funkčním období působilo v trutnovském zastupitelstvu sedm subjektů. O 33 křesel letos usilovalo 396 kandidátek a kandidátů.Pro zisk mandátu v komunálních volbách je nutné, aby kandidující subjekt získal 5 procent ze souhrnného množství odevzdaných platných hlasů.

Nově zvolení zastupitelé se posléze sejdou při ustavující schůzi. Mezi sebou zvolí nové vedení města - starostu, místostarosty a jedenáctičlennou radu města. Součástí veřejného zasedání je také volba předsedů dvou klíčových výborů - finančního a kontrolního.

(jš, pac)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Eliška Pavelková